Zakynthos to jedna z najpiękniejszych wysp greckich na Morzu Jońskim. Przez mieszkańców nazywa jest Zante. Charakteryzuje się pięknymi piaszczystymi plażami, bujną przyrodą, ciepłym klimatem, która jest idealnym wakacyjnym wyborem dla każdego. Zakynthos słynie z Zatoki Wraku, ale nie jest to jedyne miejsce które warto zobaczyć. 

Zakynthos zachwyca nie tylko plażami i krajobrazem ale także pysznym jedzeniem. Zasmakujecie tu pysznych miodów, lokalnego wina czy oliwek. 

Co warto zobaczyć na Zakynthos?

1. Zatoka Wraku - to symbol Zakynthos. To właśnie ona sprawia że turyści tłumnie wybierają właśnie tą wyspę, aby nie tylko wypocząć ale także pozwiedzać. Do Zatoki Wraku nie dotrzemy od strony lądu, jedyna opcja to podróż statkiem. Pozostałości po statku, który rozbił się na wyspie w 1981 roku można podziwiać przez cały rok. Niestety plaża Navagio gdzie znajduje się wrak została zamknięta dla turystów. Eksperci twierdzą że z powodów erozji klifów istnieje ryzyko osunięcia się ziemi. Statki i łodzie wpływają do zatoki, ale nie wolno przebywać na samej plaży. Na czym polega piękno plaży Navagio? Plaża ukryta jest wśród skalistych klifów, a jej błękitny odcień zapiera dech. Zatokę wraku możesz zobaczyć także z perspektywy klifu, znajduje się tam punkt widokowy. 


2. Plaża Xigia - położona jest na wschodnim wybrzeżu wyspy i dojechać tam można tylko samochodem. Plaża ta słynie z leczniczych właściwości wód siarkowych, które działają zdrowotnie na skórę czy stawy. Specyficzny zapach przypomina zgniłe jaja i wyczuwalny jest już z drogi przebiegającej obok. Wiele osób przyjeżdża na tą plażę by skorzystać z darmowych zabiegów SPA pod chmurką.


 

3. Błękitne Groty (Blue Caves) - znajdują się w północno-wschodniej części wyspy pomiędzy miejscowością Aghios Nikolaos a Przylądkiem Skinnari.  Nazwę swą zawdzięczają błękitnemu odcieniowi wody obecnego w grotach powstałego w wyniku załamania światła. Błękitne groty to efekt niszczycielskiej działalności fal morskich, które wyrzeźbiły w wapiennych klifach jaskinie i formacje skalne. Groty zostały odkryte w 1897 roku i do dziś stanowią jedną z największych atrakcji Zakynthos. Aby dostać się do Błękitnych Grot najlepiej pojechać do portu Agios Nikolaos z którego odpływają łodzie. Większość łodzi jest niewielkich rozmiarów po to by wpłynąć do środka Grot. W porcie Agios Nikolaos znajdują się tawerny. Można dobrze zjeść i wypić kawę. 


4. Groty Keri (Keri Caves) - znajdują się w południowej i południowo - zachodniej części półwyspu Keri w pobliżu miejscowości Marathia. Groty dostępne są tylko od strony morza. Stanowią mniejszy odpowiednik Błękitnych Grot. Ich atrakcją jest możliwość zażycia tam orzeźwiającej kąpieli wprost ze statku i skokami do wody. Woda jest tam tak czysta że często widać dno.  Polecam zabrać ze sobą aparat, który umożliwia nagrywanie pod wodą. 


5. Wyspa Marathonisi - to bezludna wyspa położona w zatoce Laganas na Morzu Jońskim, znana jako wyspa żółwi. Wyspa objęta jest w całości opieką Narodowego Parku Morskiego. Turyści mogą korzystać z dwóch niewielkich plaż i muszą je opuścić przed zachodem słońca. Reszta wyspy przeznaczona jest dla żółwi które składają na wyspie jaja. 

Wyspa widziana z boku przypomina kształtem żółwia. Opływając łodzią można wyraźnie zobaczyć głowę, płetwy i ogon. 

Na wyspę można dopłynąć łodzią z portu Laganas. 


6. Wyspa Cameo - nazywana również wyspą ślubów, białą wyspą lub wyspą prześcieradeł. To tutaj wiele par mówi sobie "TAK". Nad plażą powiewają białe prześcieradła które zostały tam zawieszone na wzór ślubnych welonów. 

Wyspa Cameo jest prywatna. Dotrzemy do niej bezpłatnym drewnianym mostkiem, gdzie po wejściu na górę czeka na nas bramka i Pan który pobiera opłatę za wejście. 

Będąc na mostku również zrobisz fajne zdjęcia z wyspą w tle. 


7. Plaża Gerakas - to jedna z najbardziej znanych plaż na Zakynthos za sprawą żółwii Caretta Caretta które składają tam jaja. Plaża ta zamykana jest na noc, a w ciągu dnia można przebywać na niej maksymalnie 3 godziny. 

Plaża Gerakas jest stosunkowo szeroka i bardzo długa. Największymi zaletami plaży są piasek oraz krystalicznie czysta i ciepła woda z łagodnie opadającym dnem. 

Plaża znajduje się na obszarze chronionym przez Narodowy Park Morski czyli obowiązuje tu całkowity zakaz pływania łodziami, skuterami czy motorówkami. 

Charakterystycznym widokiem na plaży Gerakas są lęgowiska żółwi przykryte specjalnymi osłonkami i przypuszczalną datą wyklucia. 


8. Miasto Zakynthos - stolica wyspy nazywa się tak samo jak nazwa wyspy. Miasto Zakynthos leży na południowo-wschodnim wybrzeżu. Miasto nie oferuje zbyt wielu atrakcji, ale warto je odwiedzić. Wzdłuż miasta ciągnie się promenada, którą można pospacerować. Będąc w stolicy koniecznie musisz zobaczyć:

- Kościół św. Dionizosa oraz zabytkową dzwonnicę

- Zamek wenecki

- Plac Salomosa

- Kościół św. Mikołaja z Molos

- Muzeum Bizantyjskie

Niedaleko miasta Zakynthos znajduje się punkt widokowy Bohali z które widać piękny krajobraz na całe Zakynthos. Na wzgórzu zlokalizowane są też ruiny zamku Bohali. 


9. Żółwie Caretta  - aby je zobaczyć najlepiej wybrać się na wycieczkę łodzią z portu Laganas. Podczas rejsu zobaczysz ich w naturalnym środowisku. Żółw Caretta jest najważniejszym gatunkiem żółwi morskich w Grecji i są ściśle chronione przez ustawodawstwo greckie. 

Aby zobaczyć z bliska żółwia Caretta możecie także udać się do portu w Laganas, tam taki jeden żółw pływa, który jest dokarmiany przez miejscowego rybaka.