Teneryfa to największa z Wysp Kanaryjskich. Teneryfa cieszy się łagodnym klimatem przez cały rok, dlatego jest tak chętnie wybierana przez wielu turystów niezależnie od pory roku. Mówi się że jest tam wieczna wiosna, a temperatury rzadko spadają poniżej 20 stopni.

Co warto zobaczyć będąc na Teneryfie?

1. LORO PARK - jest to ogród zoologiczno-botaniczny położony w Puerto de la Cruz. Jest największym parkiem zoologicznym w Europie. Słowo "LORO" oznacza w języku hiszpańskim papugę, więc nie trudno się domyślić że znajdziemy tu największą kolekcję papug ale i nie tylko. Zobaczysz tu m.in. szympansy, goryle, pingwiny, żółwie Galapagos, ryby, gady, tygrysa bengalskiego, tygrysa białego i wiele innych. Największą atrakcją są pokazy na żywo orek, delfinów i lwów morskich. Zobaczysz także piękny ogród orchidei. 


Godziny otwarcia LORO PARK:

Codziennie od 8.30 do 18.45


Godziny pokazów w LORO PARK:

- Lwy morskie: 9:30 ; 12:30 ; 14:15 ; 15:30 ; 17:00

- Papugi: 10:30 ; 11:30 ; 12:30 ; 14:00 ; 15:00 ; 16:00 ; 17:00

- Delfiny: 11:00 ; 13:00 ; 14:45 ; 16:00 ; 17:00

- Orki: 11:45 ; 13:45 ; 15:15 ; 16:30

- Film (Planet Life) w 3 językach:

* j.angielski: 10:50 ; 12:30 ; 15:30

* j.niemiecki: 10:00 ; 13:30 ; 16:15

* j.hiszpański: 11:45 ; 14:45 ; 17:15

- Akwarium: czynne od 10:00 do 18:45

- Planet Penguin (Pingwinarium): czynne od 8:30 do 18:00

- Katandra Treetops: czynne od 9:00 do 18:45


Ceny biletów do LORO PARK:

- dorośli: 42 euro

- dzieci 6-11 lat: 30 euro

- dzieci do 5 lat: gratis
2. SIAM PARK - największy w Europie Park wodny zlokalizowany na południu Teneryfy w Adeje, blisko największych kurortów turystycznych czyli Costa Adeje Playa de las Americas czy Los Cristianos . Powierzchnia parku obejmuje ogrody, zjeżdżalnie, restauracje, basen z plażą i inne atrakcje nawiązujące swą stylistyką do architektury Tajlandii. Wizyta w tym parku będzie super atrakcją dla całej rodziny. 

Atrakcje podzielone są na 3 grupy: Ekstremalne, Relaksacyjne, Rodzinne. 

- Tower of Power – wieża o mocy 28 metrów wysokości, zjazd daje wrażenie spadania. Zjeżdża się pojedynczo. 
- The Dragon – zjeżdżalnia smocza znajduje się w samym sercu parku, składa się z leja a zjeżdżać można wspólne na pontonie. 
-  Mekong Rapids – długa trasa spływowa, zjeżdżanie wspólne na pontonie, polecana również dla rodzin. 
-  The Giant – olbrzym z dwoma lejami, daje możliwość wspólnej zabawy ponieważ zjazd jest na pontonach. 
-  The Vulcano – wulkan, zjeżdżanie wspólne na pontonie w ciemnym i tajemniczym kraterze. 
-  The Wave Palace – największe w Europie królestwo fal, osiągających nawet 3m wysokości. To tutaj można trenować surfing. 
-  Kinnaree – zjeżdżalnia o wysokości 25 metrów, to nowość w Siam Parku.
- Siam Beach – plaża w stylu tajlandzkim czyli biały piasek, leżaki, palmy, kwiaty i ciepła błękitna woda. Wszystko co potrzebne dla błogiego relaksu. 
-  Mai Thai River – leniwa rzeka, jedna z najdłuższych i najbardziej krętych. Do spływu wykorzystywane są ogromne, dmuchane koła. 
- Sea Lion Island – wyspa lwów morskich przywita nas zaraz po wejściu do parku. 
- Naga Racer – chcesz pośmigać całą grupą lub całą rodziną i sprawdzić kto będzie szybszy? Naga Racer to zjeżdżalnia na której wykorzystuje się maty i posiada 6 torów wyścigowych. Jungle snake – wąż w dżungli to zjeżdżanie wspólne na pontonie pośród bujnej roślinności. 
- The Lost City – zaginione miejsce gdzie dzieciaki uwielbiają spędzać czas poszukując przygód. Małe zjeżdżalnie i fontanny, płytka woda, mosty, liny to świat stworzony dla dzieciaków. To tutaj można się pluskać i oblewać do woli. 
-  Kraina Sawasdee – nowa kraina dla dzieci pełna mniejszych zjeżdżalni i dająca mega fan!


GODZINY OTWARCIA SIAM PARK:
- lato (od 1 maja do 31 października): 10:00 - 18:00
- zima (od 1 listopada do 31 kwietnia): 10:00 - 18:00

CENY BILETÓW W SIAM PARK (lipiec - sierpień): 
- dorośli - 45 euro
- dzieci - 32 euro

CENY BILETÓW W SIAM PARK (wrzesień - czerwiec): 
- dorośli: 42 euro
- dzieci 3-11 lat: 30 euro
- dzieci do 3 lat: gratis

We wrześniu 2018 r., w 10 rocznicę swojego istnienia, Siam Park został nagrodzony przez TripAdvisor statuetką "Park World Excellence Awards 2018" w kategorii "Waterpark of the year".
3. WULKAN PICO DEL TEIDE - jest widoczny prawie z każdego miejsca wyspy. To najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich. Mierzy 3718 m n.p.m. Wulkan ten jest uśpiony od 1909 roku. 

Masz dwie możliwości, aby wejść na Teide: 
- wjechać kolejką linową, której stacja dolna znajduje się na wysokości 2356 metrów, a stacja górna, zwana La Rambleta, na wysokości 3555 metrów lub 
- wspinając się na szczyt pieszo, przez górę Montaña Blanca, trasą o łącznej długości około 9 kilometrów, której przemierzenie może zająć od 6 do 7 godzin. 

Aby dostać się na sam szczyt, należy jednak otrzymać specjalne pozwolenie. Można również zaplanować wycieczkę na Teide z przewodnikiem. Niezależnie od wybranej opcji, koniecznie musicie tam pojechać, aby zobaczyć wulkan z bliska.

4. LOS GIGANTES (Olbrzymy) - to wielkie klify na zachodnim wybrzeżu Teneryfy sięgające nawet 600 metrów wysokości.  To miejsce absolutnie zachwycające, które każdy powinien zobaczyć.

Klify można podziwiać z pięknej plaży Playa de Los Guios lub sąsiedniego miasta Puerto de Santiago. Najlepszą formą obserwacji jest jednak rejs statkiem. Statki zatrzymują się w zatoczkach znajdujących się w cieniu klifów, umożliwiając kąpiel w turkusowych wodach oceanu. Dodatkową atrakcją morskich wycieczek jest podziwianie pływających wzdłuż burty delfinów i wielorybów.5. MASCA - MACHU PICCHU TENERYFY - jest to wioska położona w zachodniej części wyspy w pobliżu Los Gigantes na wysokości 750 m n.p.m.  pośród stromego masywu gór Teno. Określana była kiedyś jako Zapomniana Wioska, ponieważ do końca XX wieku była odcięta od świata. 

Obecnie prowadzi do niej asfaltowa droga, jest ona bardzo kręta i miejscami urwista. Już samą drogę tam można uznać za dużą atrakcję – widoki zapierają dech w piersiach. Obecnie mieszka tu na stałe około 100 osób – w większości są to starsi ludzie lub właściciele pensjonatów czy restauracji. 

W górskiej wiosce, na wysokości 600 m n.p.m zaczyna się słynna trasa turystyczna. Wąwóz Masca jest miejscem wyjątkowym. Szlak obfituje w mnóstwo pięknych widoków. Wysokie ściany wąwozu robią wrażenie. Trzeba pamiętać o tym, aby wcześniej zarezerwować bezpłatną wejściówkę do wąwozu, a także mieć odpowiednie obuwie.6. PLAYA DE LAS TERESITAS -  Plaża znajduje się 7 km od centrum Santa Cruz, w północno-wschodniej części wyspy. W przeciwieństwie do większości wulkanicznych plaż na Teneryfie, które są czarne, ta jest złota. Szerokość 80 m i długość 1,5 km sprawia, że jest to jednocześnie największa piaszczysta plaża na wyspie. Plażę otaczają klify, a na jej powierzchni rosną palmy oraz nieduże drzewka. Na miejscu znajdziemy również darmowy parking, prysznice oraz knajpki. Jeśli przyjedziecie tutaj samochodem, to koniecznie podjedźcie na punkt widokowy Mirador de Las Teresitas, z którego możemy podziwiać widok na plaże niczym z lotu ptaka.7. GARACHICO -  to małe portowe miasteczko, położone na północy Teneryfy, które zostało założone w 1496 roku przez genueńskiego bankiera Cristobal de Ponte. Odwiedzając Garachico warto zobaczyć zamek San Miguel, dom Condes de La Gomera, kościół Św. Anny, były klasztor franciszkański, w którym obecnie mieści się Dom Kultury. 

Na początku XVII wieku Garachico mocno ucierpiało na skutek wybuchu wulkanu, jednak zostało odbudowane. W wyniku zastygania lawy powstały naturalne baseny zwane „Caleton”, które zostały zagospodarowane i cieszą się teraz ogromną popularnością. Pozostałością po tych wydarzeniach jest brama, która prowadziła do dawnego portu. Znajdziesz ją w parku Parque de la Puerta de Tierra, przy placu Plaza Juan González de la Torre. Samo wnętrze parku warto odwiedzić i obejrzeć tam różne gatunki egzotycznych roślin.8. SMOCZE DRZEWO Drago Milenario - jest to legendarne drzewo które stanowi prawdziwy symbol roślinny Teneryfy. Drzewo nazywane również krwią smoka ze względu na czerwony kolor swoich soków. 

Smocze drzewo zostało ogłoszone Pomnikiem Narodowym w 1917 roku ma wysokość 18 metrów i średnicę u podstawy pnia 20 metrów. Uznawane jest za najstarsze na świecie drzewo z gatunku Dracena draco. Żywica tego typu drzew zmienia kolor na czerwony pod wpływem kontaktu z powietrzem.  Według wierzeń Guanczów sok z tej niezwykłej draceny (tzw. krew smocza) posiadał właściwości lecznicze.

Smocze drzewo Drago Milenario podziwiać można obok innych gatunków roślin Wysp Kanaryjskich – w ogrodzie botanicznym Parque del Drago w Icod.
9. SANTA CRUZ DE TENERIFE - to stolica Teneryfy i jednocześnie największe miasto na wyspie. To doskonała lokalizacja dla turystów, bowiem tętniące życiem centrum miasta, bogactwo zabytków oraz złociste plaże i wspaniałe oceaniczne fale zachęcają do wypoczynku i zabawy. Miasto słynie z organizacji karnawału, któremu dorównuje tylko impreza uliczna w Rio de Janeiro. 

Będąc w Santa Cruz koniecznie trzeba zajrzeć na Plaza de España (Plac Hiszpański) – główny plac w mieście, z ogromną fontanną oraz monumentem dedykowanym pamięci ofiar hiszpańskiej wojny domowej. W pobliżu znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Santa Cruz de Tenerife – futurystyczna, gargantuiczna filharmonia Auditorio de Tenerife „Adán Martín”, a nieco dalej ogród botaniczny Palmetum Santa Cruz Jardín Botanico z ponad pół tysiącem gatunków palm z całego świata. Jedną z głównych ulic miasta jest La Rambla de Santa Cruz, przy której mieszczą się kolejne ciekawe atrakcje warte obejrzenia to muzeum wojskowe (Museo Histórico Militar de Canarias), rozległy Parque García Sanabria z charakterystycznym zegarem kwiatowym i fontannami.  Do miejsc wartych odwiedzenia w Santa Cruz de Tenerife należy również bez wątpienia przepiękny kościół Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion pełen pamiątek związanych z bujną historią wyspy. 

Stolica Teneryfy to wyjątkowo gościnny rejon wyspy, dlatego warto odwiedzić ją zarówno dla zabytków jak również wielu możliwości spędzenia wolnego czasu.10. LA OROTAVA - miasteczko które słynie z kwiatów.  La Orotava zyskała na Teneryfie sławę ze względu na tradycję tworzenia w tym mieście tzw. dywanów z kwiatów. 

Miejsca które warto zobaczyć w La Orotava:
- Iglesia de la Concepción 
- Casa de los Balcones 
- Casa del Turista 
- Museo de las Alfombras 
- Plaza de la Constitución 
- Liceo de Taoro 
- Plaza del Ayuntamiento 
- Hijuela del Botánico